گزارش نشست پنجم حلقه فلسفه: پیش سقراطیان

کسانی که اهل تفکر هستند وارد شوند

هرکس از سه هزار سال بهره  نبرد تهیدست مانده است

سوفی جایی ته دنیا زندگی می کند . او نامه ای دریافت می کند از یک ناشناس که از او دعوت می کند از موهای خرگوش هستی بالا  برود و مستقیم در چشم شعبده بازی بنگرد که این خرگوش از کلاهش بیرون جسته! یا به  دوران کودکی برگردد. با این سوالات سوفی به مساله  وجود  متوجه می شود مساله المسایل فلاسفه یونان باستان.

پس از یک دوره نگرش اساطیری تفکر فلسفی بشر با فلاسفه طبیعی آغاز می شود: اولین فیلسوف تالس است که تفکر فلسفی  یک چیز به عنوان عنصر همه چیز را طرح می کند:  آب . پیشرفت انکسیمندرس اینکه  لایتناهی را و نه یکی از عناصر را منشا مواد می داند. اناکسیمانس در یک حرکت ارتجاعی هوا را. هراکلیتوس که  اصالت تغییری است  به حواس اعتماد دارد.  او به مفهوم عقل نزدیک می شود اما فیلسوفی که بین عقل و حس تمایز بگذارد پارمنیدس است که در یک حرکت جرات مندانه تغیر را توهم و اشتباه حواس می داند.  او را آغازگر عقل گرا یی دانسته اند.

امپدوکلس بین دو دیدگاه هراکلیتوس و پارمنیدس آشتی بر قرار می کند و چهار عنصر و دو نیرو را در فلسفه خود مطرح می کند. تفکیک نیرو و عنصر برای اولین بار.

آناکساگوراس می گوید در هر چیزی تصویری از همه چیز وجود دارد. این فیلسوف ایرانی که بنا به نظر ارسطو باهوشترین فیلسوف  است برای اولین بار مفهوم عقل  را به جهانیان عرضه می کند!

دموکریتوس نظریه ذرات آناکساگوراس را می گیرد و اما آن را به اتمهای اولیه بازسازی می کند. اما اینجا دیگر نیرویی در کار نیست. چون اتمها به صدفه حرکت می کنند.

در ادامه می رسیم  به سه فیلسوف بزرگ تاریخ بشریت … نشست  پنجم با حضور من ( مریم کربلایی )  و در جهت پاد ساعتگرد:  بیتا، محمد حسین ماتک، نگار کرمی نیا، سینا نشاطی، شهاب شفیعی، احسان نجفی در کافه  سپیدگاه به تاریخ  پنج شنبه ۲۸شهریور ماه سال ۱۳۹۲خورشیدی  بر گزار شد.

اصلاحیه!  با ما همراه باشید در نشست ششم در تاریخ سه شنبه ۲۳مهرماه سال ۱۳۹۲خورشیدی ساعت ۶ عصر، کافه نفس

تا صفحه ۱۱۴ کتاب دنیای سوفی  را می خوانیم تا ببینیم دو فیلسوف از سه فیلسوف بزرگ چه می گویند.  و آن ناشناس داستان کیست.

اعلام حضور فرمایید.  به کسانی که اعلام حضور کنند و شماره شان را داشته باشیم  خبر ها را بصورت شبکه ای پیامک خواهیم کرد.

پی نوشت:  بعلت  مشکلات سایت مدتی خبر رسانی متوقف شد.

7 دیدگاه در “گزارش نشست پنجم حلقه فلسفه: پیش سقراطیان”

 1. سلام،
  مریم جان من میام، دوستام رو هنوز نمیدونم

 2. درود بر دوستان عزیز
  امیدوارم بتونیم بیاییم.من و حامد.
  راستی مکان رو اعلام نکردید کجاست؟

 3. سلام برنگار و دریا و سایر دوستان عزیز
  با تشکر از اعلام حضور شما لطفا به اصلاحیه جلسه توجه فرمایید. جلسه به هفته آینده تاریخ سه شنبه ۲۳ مهرهمان ساعت 6 موکول شد.
  دریا جان
  نظرات شما را در جلسه پاتوق مهر ماه با دوستان مطرح کردم. روزهای جمعه بعضی از دوستان کلاس زبان داشتند و روزهای دیگر هم چون بعضی از دوستان حلقه تا ساعت ۵ سرکار هستند امکان بر گزاری زودتر از ساعت 6 جلسه وجود نداشت. شاید بتوانیم جلسات را در روزهای پنجشنبه و ساعت زودتراز 6 تثبیت کنیم البته این مشکل وجوددارد که ممکن است بچه ها بخواهند بروند یزد و یا با جلسات حلقه ادبی یاد تداخل کند از این رو یک جلسه دیگر را هم با همان روال قبلی بر گزار می کنیم و در این جلسه که انشالله با حضور خود شما هم بر گزار شود جلسه را حتی المقدور روزهای پنج شنبه تثبیت کنیم. انشاالله

 4. سلام
  مریم جان اگه لطف کنی و آدرس کافه و یا تلفنش رو بذاری ممنون میشم:)

 5. سلام دريا جان و دوستان عزيز
  بعلت اينكه امروز روز عرفه است و فردا عيد وتعدادي از دوستان عازم رفتن به سفر براي تعطيلات هستند لذا مي خواستند نشست امروز به عقب بيافتد لذا نشست امروز ۲۳ مهر ماه تا اطلاع بعدي به تعويق مي افتد.
  باتشكر و عذر خواهي از دوستان و همراهان حلقه

  1. در ضمن اگر كسي به فيس بوك دسترسي دارد خواهشمندم اين خبر را در حلقه فلسفه باز نشر دهد بسرعت
   با تشكر

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.