نشست چهارم حلقه فلسفه به روایت دریا

گزارش نشست چهارم حلقه فلسفه به دلیل مشغله آنقدر عقب افتاد تا اینکه نشست پنجم هم بر گزارشد اما ارزشش را داشت چون در عوض به شرح جالبی  برخوردم  از یکی از حاضرین در نشست در وبلاگش.

گزارش  را از زبان یکی از شرکت کنندگان حلقه بخوانید خانم محبوبه زمانیان (دریا) که شرح آن روز  را در وبلاگشان جایی برای من  با عنوان حلقه فلسفه اینگونه نوشتند که بدون تغیر و تصرف اینجا نقل می شود:

“پیاده در خیابان ولیعصر قدم میزنم و به روزی که گذراندم فکر می کنم. با جوانانی که اهل فلسفه هستند و دوستدار اندیشیدن. دور یک میز در کافه سپیدگاه.

 فصل هشتم از کتاب جمهور زمینه ای ایجاد کرد تا دوستان نقد عمیقی بر مسئله ی حکومت و ایده های حکومتی چهارگانه ی افلاطون داشته باشند.چرخشی که در انتها به حکومت موردنظر و علاقه ی وی یعنی آریستوکراسی منتهی می شود.

همینطور که راه می روم ، مروری می کنم بر مطالب بیان شده:

جایگاه توده ها در انتخاب نوع حکومت ها ، “… حکومتها مولود اخلاق نفوس هستند که البته این نفوس تمایلات طبیعی خود را در هر چیزی تاثیر می دهند…” و همچنین قاعده ی حفظ پاکی نسل با استفاده از مدل ریاضی ( که به نظر جمع مضحکترین عقیده ای بود که از جناب افلاطون به ثبت رسیده!) ، و مفهوم آزادی که هم سطح آزادی حیوانات در نظر گرفته شده و برابری تمام موجوداتی که منجر به هرج و مرج میشود، و زنان،که از قضاوت افلاطونی ، می توان به نقش کمرنگ شان در حوزه ی اندیشه پی برد!

تجربه ی گفتگو با دوستان تازه آشنایم بسیار لذت بخش بود. همراه شدن با افکار تازه و قدرت تحلیل ذهن جوانشان، دلیلی شد برای اهدافی بالاتر.اندیشیدن و دوباره اندیشیدن.

و گفتگوهایی این چنینی که نیاز واقعی تمام ما ایرانی هایی است که نادیده گرفته می شود و تحمل نمی شود.”

پی نوشت:اعضای حلقه آن روز محبوبه زمانیان  و در جهت پادساعتگرد مریم کربلایی، حامد بهادر زاده، مصطفی بهادر نیا، احسان نجفی، صادق نقاش زاده، مریم یزدان پرست و شیدا بودند.

2 دیدگاه در “نشست چهارم حلقه فلسفه به روایت دریا”

  1. از لطف شما سپاسگذارم مریم جان.
    خیلی متاسف شدم که این جلسه نبودم.مشغله ی زیاد اجازه نداد.
    راستش قبلا درباره ی ساعت و روز با شما صحبت کرده بودم.خواستم بگم اگه اعضا مشکلی نداشته باشند ۵شنبه یا جمعه این حلقه تشکیل بشه.البته همانطور که شما فرمودید جمعه ها پیدا کردن مکان سخته.من هم چون اطلاع دقیقی از ساعت بازشدن کافه ها ندارم اینه که تحقیق در اینباره رو به دوستان میسپرم.اما ۵شنبه ها معمولا شاغلین تعطیل هستند و کافه ها هم که بازهست.اگه میتونستیم حداقل ۵شنبه ها حدود ظهریا بعدازظهر به بعد جایی رو پیدا کنیم فکر میکنم خوب باشه.
    به هرحال اعضا هم باید پیشنهاد بدهند و به بحث گذاشته بشه.و یک مسئله دیگه اینکه اگه روزش ثابت بشه بهتره.یعنی دقیقا یک روز خاص در هفته تعیین بشه.اینطوری نظم بیشتری به برنامه ها داده میشه.
    امیدوارم در جلسات بعدی بازهم شرکت داشته باشم.بحث و گفتگو باشما عزیزان لذت بخشه:)

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.