جمهوری جلسه سوم حلقه فلسفه

جهانی که ما در آن زندگی می کنیم یگانه است یا عوالم دیگری نیز وجود دارد؟ فیزیکدانان تئوری عجیب جهان های موازی را مطرح می کنند. افلاطون در این باره چه می گوید؟ همچنین:

نظریه بحث انگیز یاد آوری در رساله منون و تئوری جاودانگی نفس منبعث از آن و تئوریهای دیگر این رساله … بحثها و پرسشهای دیگری را در حلقه ی قبل بر انگیخت که همه اینها ، ما را به نظریه عالم مثل افلاطون رساند. و نگذاشت از افلاطون بگذریم.

برای رسیدن به پاسخ این پرسشها برای حلقه بعد نظریه مثل را از کتاب جمهوری کتاب هفتم  ( بخش هفتم )  می خوانیم. و از آنجایی که با پرسش سراغ متن  می رویم یقینا واقعه فهم سریعتر رخ خواهد داد!!!

جمهوری را مهمترین متن کلاسیک  فلسفه سیاسی در غرب می دانند. و نظریه مثل از سویی با اندیشه های سیاسی افلاطون که در این کتاب مطرح شده پیوندی تنگاتنگ دارد.  برای دریافتن این پیوند تنگاتنگ  و  آشنایی با اندیشه های سیاسی افلاطون کتاب هشتم جمهوری را هم می خوانیم. این دو کتاب در مجموع کمتر از ۱۰۰ صفحه است و خواندن آن کمتر از سه ساعت زمان می برد.کتاب جمهور را از اینترنت هم می توانید دانلود کنید.

پس قرار ما در حلقه بعد کتابهای هفتم و هشتم  از کتاب جمهوری اثر افلاطون.

زمان روز سه شنبه ۲۹ مرداد۱۳۹۲ ، ساعت و مکان دقیقتر بعدا به اطلاع خواهد رسید.

باکامنتی آمدن خود را اطلاع دهید تا هماهنگی ها راحت تر انجام پذیرد. همینطور ما را از نظرات و پیشنهادات خود باخبر کنید.

8 دیدگاه در “جمهوری جلسه سوم حلقه فلسفه”

 1. سلام
  من به طور اتفاقی با اینجا آشنا شدم.مطلبی از جناب ریتزر در وبلاگم قرار دادم و البته برای مطالعه بیشتر جستجویی کردم و اینجا رو یافتم.دست مریزاد.کارتون عالیه.اگرچه رشته ام جامعه شناسی است ولی پایه ی مفاهیم و نظریات جامعه شناسی در فلسفه شکل گرفته.به شخصه از خواندن فلسفه لذت می برم و برای مطالعه ی درسی هم به فلسفه نیاز دارم.خیلی دوست داشتم میتونستم در این محفل حضور داشته باشم.
  متاسفانه چنین جمعی رو که مربوط به جامعه شناسی باشه پیدا نکردم میخواستم بدونم شما دوستان در دنیای مجازی و همچنین واقعی چنین جایی رو می شناسید که به من هم معرفی کنید.به شدت نیازمند همفکری دوستان هم رشته ای خودم هستم.
  و یک سئوال دیگه اینکه این محافل فلسفی شما برای حضور افرادی مثل من شرایط خاصی داره یا اینکه میتونم شرکت کنم؟
  ممنون و سپاسگذار میشم اگه به سئوالاتم جواب بدین.
  با تشکر

  1. سلام
   نظر شما بهانه ای شد که توضیحات بیشتری راجع به انگیزه های این انجمن برای شما و همه دوستان علاقمند به شرکت در این جلسات بدهم:
   این جمع را بر پایه یک نوع نیاز به هم فکری در مورد مسایل گوناگون شکل دادیم. آنهم در شرایط فعلی جامعه که گوش شنوا و زبان گویایی برای این قبیل حرفها وجود ندارد.تا شاید بستری شود برای طرح خیلی مسایل و همفکری ها لااقل در سطح نخبگان جامعه. اینکه چنین علاقه و نیازی در شما وجود دارد جای بسی خوشحالی است.امید که بارور شود.
   از وجود جلسات جامعه شناسی بی خبرم. اما دانشگاه تهران و دانشکده جامعه شناسی باید چنین جلساتی داشته باشد. ضمن اینکه می دانم دانشکده فلسفه دانشگاه تهران برنامه های نشست و… درباره فیلسوفان و بعضا فیلسوف جامعه شناسان دارد.
   و اما درباره سوال دیگر شما:
   همونطور که گفتم جمع ما یک جمع هدفدار است که امیدوارم با جدیت بتوانیم به اهدافمان برسیم.این جمع با بچه های زیر مجموعه انجمن فارغ التحصیلان سمپاد یزد استارت زده شده، بچه ها اصول نانوشته ای رو خودبخود رعایت می کن یه جور روح حاکم بر جمع که شما بخاطر اینکه جامعه شناسین با این مفهوم آشنایین.
   خواندن کتاب های معرفی شده هم برای اینکه بتوان در بحثها حضور فعال داشت به همه شرکت کننده ها پیشنهاد می شه.
   متشکرم

  1. سلام بر دریای عزیز
   اگر افتخار آشنایی بدید که بتونیم تحصیلات و مشخصات شما رو بیشتر بدونیم خوشحال می‌شیم. ما جمعی از فارغ‌التحصیلان مرکز سمپاد شهر یزد با رشته‌های تحصیلی متنوع هستیم. امیدوارم مفتخر باشیم به محضرتان برسیم. مؤید باشید.

 2. آقای ابوترابی ای کاش لینک دانلود رو می‌گذاشتید مثل رساله‌ی قبلی. برای تازه‌واردها و البته تنبل‌ها (بلانسبت مریم) خوب است.

 3. ممنونم از محبت شما
  من محبوبه زمانیان هستم و سی و سه سالمه . کرج زندگی میکنم . کارشناسی جامعه شناسی دارم.
  از اینگونه جلسات به خصوص وقتی که یک فکر پویا و هدفمند داشته باشه واقعا استقبال میکنماطلاعاتم نسبت به جمع جوان و فعالی مثل شما زیاد نیست اما تمام علت علاقه ام اول به فلسفه و دوم به بحث و گفتگو و سوم کمک به بهتر دانستنه.
  باعث افتخارمه که از نظرات و بحث این جمع بهره ببرم.
  پیروز باشید

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.