مضرات روزه

خوب یا بد,موافق یا مخالف در کنار همه مطالبی که راجع به پاکسازی بدن و روح توسط روزه خوندیم شاید بد نباشه نگاهی به دیدگاه های مخالف این کار بندازیم.

“گزیده اي از مضرات روزه براي سلامتي به قلم دکتر ويليام جارويس

پروفسور دکتر ويليام جارويس استاد بازنشته دانشکده پزشکي لوما ليندا(امريکا) ، متخصص سلامت عمومي و مدافع حقوق مصرف کنندگان در امريکا است.تخصص هاي او شامل بهداشت آب، سلامت عمومي، پيشگيري و واکسيناسون و تکنولوژي غذا است.دکتر جارويس از مخالفان سرسخت روزه نيز هست.متن زير ترجمه ي مقاله اي از اين نخبه پزشکي امريکا درباره مضرات روزه براي بدن است.(تخليص شده)اين مقاله به عنوان يکي از رفرنس ها در ويکي پديا در بخش مضرات روزه(مدخل روزه) هم به کار رفته(رفرنس شماره 10 در ويکيپدياي فارسي-توضيح روزه)

Fasting

William T. Jarvis, Ph.D

روزه شامل دست کشيدن داوطلبانه از خوردن آب و غذا يا فقط غذا براي مدت مشخص است.روزه داراي سابقه اي طولاني در تاريخ است که به دلايل مختلف مذهبي و سياسي انجام مي شده است.برخي پزشکان مذهبي براي توجيه و تراشيدن فوايد علمي براي آن، از روزه به عنوان پاکسازي بدن و يا درمان هر درد! ياد ميکنند.از آن جمله مي توان به هربرت شلتون نويسنده کتاب fit for life اشاره کرد که در سال 1981 منتشر شد و پر از اطلاعات علمي اشتباه بود.

برخلاف ادعاهاي طرفداران، روزه بدن را پاکسازي نمي کند و باعث استراحت کبد نمي شود.ولي البته باعث انباشت سم در بدن و امراض کبد مي شود! چون با فشار بر کليه باعث انباشت ترشحات سمي مانند اوره مي شود.

روزه مي تواند براي سلامتي خطرناک باشد.به ويژه وقتي به دلايل مذهبي و سياسي و بدون توجه به مسايل علمي و پزشکي اتخاذ شود.مثلا در رژبم روزه اي شلتون(که همانطور که قبلا اشاره شد پر از اشتباهات علمي هم بود)، شکل و مدت روزه براي افراد در سنين و شرايط گوناگون بدني کاملا متفاوت بود.ولي در روزه هاي مذهبي و سياسي همين مسائل هم رعايت نمي شود.

طرفداران روزه مي گويند به دليل روزه بسياري از سموم از بدن خارج مي شود.اما بايد بدانيد در مقابل شما در معرض هپاتيت ، اختلالات کليه ، بيماري هاي خون ، بيماري هاي قلبي ، ورم مفاصل بيماري هاي اعصاب و روان يا حتي سرطان — بسته بر شرايط ارثي و يا نقاط ضعف ساختاري بدن شما – قرار مي گيريد.

تغييرات شيميايي در خون در طول روزه ميتواند تاثيرات خطرناکي بر سيستم بدن داشته باشد.از جمله احتمال مسموميتهاي استامينوفني که همراه با برخي داروها رخ ميدهد. برهم خوردن تعادل گرمايي بدن، تشنگي مفرط، ضعف و نقصان مواد غذايي مورد نياز بافتهاي بدن از جمله جنبه هاي منفي روزه گرفتن است. ايجاد حالات عصبي همراه با سردرد، بيخوابي و خستگي مفرط از ديگر عوارض روزه داري است.

هنگامي که بدن با کمبود انرژي مواجه ميشود بدن طي فرآيندي به نام کاتابوليسم شروع به شکستن ماهيچه ها و ديگر بافتهاي پروتئني و تبديل آن به انرژي ميکند. اين کاتابوليسم(در حالت روزه) در واقع نوعي «خود خوري» محسوب ميشود که با توليد اوره و آمونياک (به عنوان مواد فرعي) منجر به افزايش اسيديته خون ميشود. نتيجه اسيدي شدن خون ضعف، خستگي شديد، کج خلقي، افسردگي، کاهش ميل جنسي و احساس کسالت است.

روزه علاوه بر سمي کردن خون با مواد اسيدي، مانع از دفع کامل آنها از بدن نيز ميشود. روزه باعث از دست رفتن سريع آب، پتاسيم و سديم ميشود. کاهش آب بدن منجر به کاهش حجم خون و در نتيجه کاهش فشار خون خواهد شد که به سرگيجه، احساس ضعف و يا غش منتهي ميشود. کمبود شديد پتاسيم منجر به بهم خوردن ريتم ضربان قلبي ميشود. اين افت تپش قلب حتي ممکن است در مواردي به مرگ بينجامد. کساني که روزه مي گيرند ممکن است همچنين به کم خوني، ضعف ايمني بدن، آسيب هاي کليوي يا کبدي مبتلا گردند. همچنين آسيب هاي معده-روده اي يا نارسايي هاي گوارشي ميتواند تا چند هفته يا چند ماه ادامه داشته باشد. روزه خصوصاً براي کودکان خطرناک است. از دست رفتن آب بيش از حد باعث کاهش سطح هوشياري و يبوست و سنگ کليه نيز مي شود.

اثرات جسمي روزه:

به جز مغز که بيشتر از هر ارگان ديگري در بدن نياز دائمي به گلوکز دارد و کمبودش باعث آسيب به مغز مي شود، پايين آمدن شديد قند خون در نتيجه روزه باعث مي شود بدن براي تامين کالري مورد نياز شروع به کاتوبوليسم تجزيه بافت عضلاني و ساير پروتين هاي بدن کند.در هنگام روزه ، شکل کاتوبوليسم بدن تبديل به “خود خواري” مي شود که با ترکيب با ساير نتايج روزه مثل افزايش آمونياک و اوره منجر به ضعف ، خستگي ، تحريک پذيري ، افسردگي ، ميل جنسي کم ، و احساس بيماري مي شود.

. روزه منجر به از دست دادن سريع آب ، سديم و پتاسيم است. اين کار سبب کاهش حجم خون مي شود همچنين کم خوني، کاهش ايمني بدن، پوکي استخوان ، صدمه به کليه ، يا آسيب کبدي از عوارض ديگر روزه است.

روانشناسي روزه:

روزه از ديد مذهبي ارتباط زيادي با “خود آزاري “دارد.مرتاضان اعتقاد دارند بزرگترين رشد و لذت روحي آزار دادن و ضرر زدن به خود است.اين موضوع به ضرورت ريشه اي ارتباط نزديکي با فقدان اعتماد به نفس دارد.آنها از زجر و درد لذت مي برند.مرتاض ها و افراد شديدا مذهبي وقتي اتفاق خوبي برايشان مي افتد احساس بدي مي کنند زيرا خود را لايق ان نمي دانند و احساس بي ارزش بودن مي کنند.

يکي از اين افراد مي گويد: ” وقتي بيمار ويا ناراحت هستم تفکر مي کنم.در هنگام شادي تنها غفلت وجود دارد، پس من شادي نمي خواهم.من فقط درد و رنج مي خواهم!

در پايان به شدت توصيه مي کنم از روزه طولاني بپرهيزيد.به خصوص اگر روزه شما شامل آب نخوردن هم هست،بيش از 6 ساعت آن را ادامه ندهيد.ويا منتظر عواقب آن بر سلامتيان باشيد. ”

این لینک مقاله به زبان اصلی:

http://www.ncahf.org/articles/e-i/fasting.html
اینم لینک نویسنده ی مقاله:

http://www.whale.to/b/jarvis_h.html

 

این پست رو به منزله ی یک توهین به مقدساتتون فرض نکنید!

7 دیدگاه در “مضرات روزه”

 1. توی کل مطالعات علمی، استناد به ویکیپدیا یک پدیده غیر حرفه ای است و لزوما مقالات رفرنس، در ویکیپدیا تأیید علمی ندارند و باید دید که این مقاله درچه حد اعتبار دارد

  کاش میشد این آقای نخبه علمی!(به نظر نویسنده متن) رو میدیدم وبهش میگفتم این بدنی که ازنظر شمابا چندساعت نخوردن ونیاشامیدن درروز، میخواد این همه امراض بگیره همون بهتر که این بیماریا روبگیره وبمیره!
  این مقاله رو تا ته نخوندم چون خیلی سطحی بود ولی تا همون جاشو که خوندم هر کلمه ای که اورده بودو هر بیماری ای که گفته بود تو منابع ما هرکدوم یه کتاب قطوره باکلی علت، ولا اقل من تا حالا تو هیچ کدومش چندساعت نخوردنو ازعلل هپاتیت!! وچند ساعت آب نخوردنو از علل نارسایی کلیه!!ندیدم وخیلی دلایل دیگه که اینجا نمیشه درمورد همش بحث کرد

 2. من این حرف شما رو بسیار سطحی تر از این مقاله حتی اگه غیر علمی باشه میبینم!:
  “این بدنی که ازنظر شمابا چندساعت نخوردن ونیاشامیدن درروز، میخواد این همه امراض بگیره همون بهتر که این بیماریا روبگیره وبمیره!”

  مثه این می مونه که بگیم بدنی که با یه تیغ زود ایدز میگیره همون بهتر که بمیره!
  بدنی که با یه تیر تو مغزش از کار میفته اصلا به بهتر که بمیره!
  یا ….

  بدن انسان ماشین نیست,حالا بعضی ها شاید بخوان آستانه ی درد و میزان قدرت بدنی و اینکه تا کجا دوام میارن رو بسنجند من دیگه نمیدونم!

 3. واقعیت اینه که من نه پزشکم که بخام اظهار نظر کنم که چقدر ضرر داره یا نداره کما که برای خیلی از بیماریها اصلا توصیه می شه روزه نگیرن مثل اونایی که قند دارن، اب مروارید دارن یا … و به خیلی ها هم میگن ضرری نداره روزه بگیرن
  و نه مقلد دینی!
  شاید هزار تا سایت مثل این باشه که ضررها رو نوشته و قطعا هزاران سایت هم هست که سودمندی هاش رو نوشته. یکیشم این:
  http://www.iqna.ir/fa/news_detail.php?ProdID=834931
  که اسم از دانشمندایی مثل پروفسور الكسی سوفورين و ژان فروموزان و آلكسيس كارل و چند تا دیگه اسم خارجی میبره!

  هر کسی یه جوری روزه میگیره
  دوستی بود که تو ماه رمضون فقط اب خوردن رو مجاز می دونست.
  دوستی بود که فقط تو ماه رمضون نماز می خوند.
  یکی فقط جلو بقیه چیزی نمی خوره.
  بچه هایی هستن که چون توان کافی ندارن روزه کله گنجشکی می گیرن.
  زرتشتی ها تو دوران روزه شون گیاه خواری می کنن.
  مسیحیا در ايام روزه با پرهيز از گوشت غذا به عنوان غذای مصرفي و محدود کردن دفعات وعده غذا روزه می گیرن…

  من شخصا همه این احترام گذاشتنا رو قدر می دونم.
  روزه یه چیز شخصیه، یه امری که فقط بین خود آدمه و خدای خودش و به نظر من همه اینا فقط برای حرف زدنه با خدای خودت. مگه نه اینکه خیلی از بیماری ها رو به اعصاب آدمها نسبت می دن، اینکه آدم حس کنه یه قوت قلبی داره فک می کنم حس قشنگیه شاید برای امید به زندگی و البته برای اعصاب راحت.

  فک می کنم شعر موسی و شعبان تایید اینه 🙂

  دید موسی یک شبانی را به راه
  کو همی گفت ای خدا و ای اله

  تو کجایی تا شوم من چاکرت
  چارقت دوزم کنم شانه سرت

  ای خدای من فدایت جان من
  جمله فرزندان و خان و مان من

  تو کجایی تا سرت شانه کنم
  چارقت را دوزم و بخیه زنم

  جامه ات شویم شپش هایت کشم
  شیر پیشت آورم ای محتشم

  ور تو را بیماریی آید به پیش
  من تو را غمخوار باشم همچو خویش
  ….
  ای فدای تو همه بزهای من
  ای به یادت هی هی و هی های من

  زین نمط بیهوده می گفت آن شبان
  گفت موسا با کی استت ای فلان ؟!

  گفت با آن کی که ما را آفرید
  این زمین و چرخ از او آمد پدید

  گفت موسا های خیره سر شدی !
  خود مسلمان ناشده کافر شدی

  این چه ژاژ است این چه کفر است و فشار
  پنبه ای اندر دهان خود فشار

  گند کفر تو جهان را گنده کرد
  کفر تو دیبای دین را ژنده کرد
  ……..
  با که می گویی تو این با عم و خال ؟!
  جسم و حاجت در صفات ذوالجلال !؟

  شیر او نوشد که در نشو و نماست
  چارق او پوشد که او محتاج پاست
  ……..
  گفت : ای موسا دهانم دوختی !
  وز پشیمانی تو جانم سوختی

  جامه را بدرید و آهی کرد تفت
  سر نهاد اندر بیابان و برفت

  وحی آمد سوی موسی از خدا
  ـ بنده ی ما را زما کردی جدا ؟!

  تو برای وصل کردن آمدی
  نی برای فصل کردن آمدی

  هر کسی را سیرتی بنهاده ایم
  هر کسی را اصطلاحی داده ایم

  ما برون را ننگریم و قال را
  ما درون را بنگریم و حال را

  ملت عشق از همه دین ها جداست
  عاشقان را ملت و مذهب خداست

  لعل را گر مهر نبود باک نیست
  عشق در دریای غم غمناک نیست

  مهسا پاسخ در تاريخ سپتامبر 6th, 2011 08:14:

  منم به عیسی به دین خود و موسی به دین خود موافقم ولی خوب واضحه که روزه برای معده و در ماه های گرم برای کلیه هم می تونه ضرر داشته باشه 😉

 4. هوالخالق
  روزه دستور خالق انسانهاست همو که از پیچدگیهای بدن ما مطلع است
  پس تسلیم دستوراتش باشید چون بهتر از همه به ضررها ومنافع بشر مطلع است

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.