صدای خدا

فرازهایی از نامه حضرت علی(ع) به مالک اشتر والی مصر:

“ای مالک، بدان که تو را به بلادی فرستاده ام که پیش از تو دولتها دیده؛ برخی دادگر و برخی ستمگر، و مردم در کارهای تو به همان چشم می نگردند که تو در کارهای والیان پیش از خود می نگری، و درباره تو همان گویند که تو درباره آنها می گویی و نیکوکاران را از آنچه خداوند درباره آنها بر زبان مردم جاری ساخته، توان شناخت.

اندیشه دوران ساز : صدای مردم، صدای خداست.(Vox populi, vox Dei)

به عبارتی نظر و رای مردم بازتاب نظر و خواست خداست.

منتشرشده توسط

4 دیدگاه در “صدای خدا”

 1. سلام
  خوشحالم بازم شروع به نوشتن کردین.
  من یه دیدی همیشه تو ذهنم بوده ،اینکه سر قضیه ی امامت که ما شیعه ها قبول داریم واهل سنت یه چیز دیگه رو قبول دارند.این جور تو ذهن منه که امام هایی که ما قبول داریم اولیش رو خود پیامبر انتخاب کردن و بقیه هم هر امامی جانشینش رو به امت معرفی می کرده حالا توی کتب دینی از کمالات از علمشون و .. صحبت شده .
  موضوع اینجاست که همیشه اینحور تو ذهن من بوده که پیامبر و امام های ما یه جور دید برتر و .. داشتن که واسه مردم امام و ولا تعیین می کردن(نگین علی حکومت رو قبول نکرد و از این حرف ها من منظورم جنس اندیشه ای که ما برای قبول داشتن امامامون قبول داریم)،الان این متن ی که شما نوشتین با ذهنیات من تناقض داره.نمی دونم اما این اندیشهای که شما از علی واسمون نوشتین دلچسب تره

 2. از لطف شما سپاسگزارم.
  هدف من از آوردن این جملات از حضرت علی(ع) آن است که نشان دهم که تعبیرهای مختلفی از کلام این بزرگان می توان بدست داد. حال سوال من این است که به نظر شما کدام دید مقبولتر است؟

 3. مقبولتر؟!
  والا نمی دونم،شاید از نظر من که الان توی این عصر هستم متن شما مقبول تر ه.
  من شنیدم اون زمونا عرب ها رسم وسنت شون این بوده که اگر کسی می مرده و پسر نداشته اون چیزایی که روی اون ها مالکیت داشته با توجه به شرایط حضرت محمد اول به پدر زن بزرگش می رسیده و به همین ترتیب … و این چیزی بوده که اعراب به لحاظ فرهنگیشون کاملا پذیرا بودن.یعنی اگر بخوایم مردم رو مهم در نظر بگیریم احتمالا می بایست رسم و فرهنگ وسنتشون رو قبول کنیم؟!

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.