خواندنی ها کم نيست – يکم

بخش «خواندنی ها کم نيست» از اين لحظه به بعد به معرفی کتاب اختصاص خواهد داشت. تمامی دوستانی که مايلند کتاب هايي که می خوانند را معرفی کنند، می توانند در اين بخش مشارکت کنند.

کتاب اول:

 

 

«بادبادک باز»
«ترياک» و «طالبان»، دو واژه اي که با نام افغانستان؛ همسايه ديوار به ديوارمان که روزي جزيي از خاکمان بوده، پيوند خورده است. اما جز اين دو واژه از دردها و رنج هاي مردم اين سرزمين غريبِ آشنا چه مي دانيم؟ هيچ!
«خالد حسيني»، نويسنده اي افغاني است که «بادبادک باز» را به زبان انگليسي در مورد زندگي نوجواني افغاني نگاشته است. داستان از زماني آغاز مي شود که حکومت افغانستان، هنوز پادشاهي است. «امير»، قهرمان داستان، در طول زندگي پرماجرايش شاهد کودتا، حمله روسيه به افغانستان، حکومت طالبان و البته سقوط آنهاست. اما ماجراساز اصلي داستان، «حسن»، خدمتکار «امير»، است. قول مي دهم که کتاب را تا آخر نخوانده بر زمين نمي گذاريد!
 ترجمه هاي متفاوتي از اين کتاب موجود است. شخصا ترجمه «زيبا گنجي» و «پريسا سليمان زاده» از انتشارات «مرواريد» را مطالعه کردم که روان بود.

منتشرشده توسط

5 دیدگاه در “خواندنی ها کم نيست – يکم”

 1. باز هم یه ایده فوق العاده…
  خیلی خیلی خوبه که هر هفته یه کتاب خوب به بچه ها معرفی بشه و حتی برای خوندن کتابها deadline گذاشته بشه
  از طرفی سعی کنید که برای دفعات اول، کتاب های کوتاه یا کتاب هایی که از طریق اینترنت قابل دسترسی هستند، معرفی بشن و ترجیحا طیف وسیعی از موضوعات برای سلائق مختلف در نظر گرفته شود.
  حالا برای امتحان، همه دو هفته وقت دارن این کتاب را بخونن و در روز جمعه 26 از همه خوانندگان و مشتاقان یک امتحان جامع شامل 5 سوال تستی گرفته شده و به برندگان جوائز نفیسی اهدا میشود
  هئات رزمندگان سمپاد،یزدیهای مقیم مرکز، واحد تعلم و شور خدمت

 2. کتاب خیلی خوبی رو برای آغاز انتخاب کردین. کتابی که همونطور که گفتین هر کی شروع به خوندنش کرده تا اونو تموم نکرده کنارش نذاشته. چند وقت پیش هم فیلم Kite Runner بر اساس همین رمان، با بازی همایون ارشادی (بازیگر فیلم درخت گلابی مهرجویی) ساخته شده که اگر چه لطف کتابشو نداره ولی لهجه افغانی قشنگی داره. از این نویسنده کتاب های دیگه ای هم چاپ شده که اونها هم برای خوتدن توصیه می شن مثل هزار خورشید باشکوه. (نسخه زنانه بادبادکباز)

 3. سلام،
  شنبه ابن هفته منتظر بودم تا ببینم خانم محق چه کتابی رو برای خوندن معرفی میکنن، که هر چی صبر کردم خبری نشد. پیش خودم گفتم ایشون یه ایده دادن و چرا ما دنبال نکنیم، برای همین تصمیم گرفتم کتاب پیشنهادی این هفته رو من معرفی کنم.
  کتاب دخمه اثر ژوزه ساراماگو نویسنده پرتغالی .
  نویسنده کتاب در سال 1998 برنده جایزه نوبل شده و به نظر خودش دخمه بهترین اثریه که تا حالا نوشته.
  وی خالق رمان مشهور ” کوری” است.
  خلاصه داستان، تلاشهای به پیرمرد کوزه گر برای بقاست و مشکلاتی که در این راه براش پیش میآد.

 4. سلام به همه دوستان
  قصد من از راه اندازی بخش «خواندنی ها کم نیست» اين بود که همه دوستان در نوشتن اون مشارکت و کتابایی که خوندن رو معرفی کنن
  از داوود هم خواهش می کنم که یه پست با عنوان «خواندنی ها کم نيست – دوم» بنويسه و کتاب «دخمه» رو تو اون پست معرفی کنه،
  منتظر خواندنی های همتون هستیم

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.