اشکال فنی شتاب دهنده “بیگ بنگ” را تعطيل كرد

یک اشکال فنی دانشمندان را وادار کرده است ماشین عظیم ذره شکن را  را برای دست کم دوماه تعطیل کنند
سازمان پژوهش هسته‌ای اروپا (سرن) اعلام کرد  روز جمعه ۱۹ سپتامبر (۲۹ شهریور) یک نشت عمده هلیوم به درون تونل جایگاه بزرگترین و پیچیده‌ترین ماشینی که تا به حال بشر ساخته است، رخ داده است
سخنگوی سرن، جیمز جیلیس گفت برای حل کردن این مشکل، ماشین باید از درجه حرارت کاری آن از منهای ۲۷۱.۳ درجه سانتی‌گراد بالا برده شود
به خاطر این که این ماشین یک ماشین ابررسانایی است که در درجه حرارت بسیار پایین کار می‌کند، برای این که وارد آن شوندو آن را تعمیر کنند، مجبورندآن گرم کنند، و بعد دوباره آن را سرد کنند و این فرایند احتمالا دو ماه طول می‌کشد
سرن اعلام کرد که  ضوابط ایمنی شدید تضمین می‌کند که این اختلال کارکرد هیج خطری برای مردم ایجاد نمی‌کند.
 سازمان دهندگان این طرح مجبور شدند تا به شدت فعالیت کنند تا بر نظرات برخی از منتقدان غلبه کنند که می‌گقتند این آزمایش سیاهچاله‌های کوچکی با جلذبه شدید ایجاد خواهد کرد که می‌توانند کل سیاره را در خود ببلعد.
 هنگامی که این ماشین در حدود 13روز پیش شروع  به کار کرد، دانشمندان به طور موفقیت‌آمیزی پرتوهای ذرات را به دور این شتاب‌دهنده چرخانده‌اند.

قدم بعدی این خواهد بود که پرتوهای ذرات را با یکدیگر برخورد دهند، تا تصادم‌های کوچکی در سرعت‌های نزدیک به سرعت نور رخ دهد.
سرن اعلام کرد که این اشکال فنی به علت اشکال در اتصال الکتریکی میان دو مغناطیس رخ داده است، که احتمالا در جریان بالای برق ذوب شده‌اند و این اشکال مکانیکی را به وجود آورده‌اند.
هنگامی که LHC یا حداکثر سرعت خود کار کند خواهد  توانست ثانیه‌ای ۶۰۰ میلیون برخورد میان پروتون‌هایی را که با سرعت ۹۹.۹۹ درصد سرعت نور در آن حرکت می‌کنند، به وجود آورد.
.

منتشرشده توسط

10 دیدگاه در “اشکال فنی شتاب دهنده “بیگ بنگ” را تعطيل كرد”

 1. و اعلام کرده‌اند راه‌اندازی مجدد این شتاب‌دهنده تا اوایل بهار ۲۰۰۹ طول خواهد کشید!

 2. من فکر میکنم مشکل بوجود اومده حساس تر از اونه که تا تقریبا دو ماه دیگه حل بشه.همیشه مشکلاتی که تو ی اینجور پروژه ها بوجود میان دیرتر از زمان اعلام شده حل میشن.البته سرن تحت کنترل ناسا نیست ولی اروپایی ها هم به اندازه ناسا وسواس دارن

 3. یه سوال..فرضیه ذره الهی که ازش به عنوان حلقه مفقوده بین ذرات جرم دار و بدون جرم یاد
  می شه و در صورت اثبات یافته های علمی رو از دینی جدا می کنه… جذابیت های این پروژه رو تحت تاثیر قرار نمی ده؟؟

 4. اتفاقا این آزمایش ماهیت این ذره رو که اسمش هیگز(نام دانشمند خالق این نظریه) هست مشخص میکنه.البته تقریبا همه مطمئن هستن که این ذره دیده خواهد شد.ولی راجع به اینکه این ذره علم و دین رو از هم جدا میکنه فکر کنم خیلی بد نباشه که این اتفاق بیفته.لا اقل دیگه این جماعت صاحب محاسن کمتر تاپیک برای چرند گفتن دارن…

 5. هر پیشرفت علمی یک قدم به طرف کنار زدن خرافاته و عظمت این آزمایش هم ثابت میکنه جهان ازلحظه ایی شروع شده که انفجاربزرگ رخ داده یانه اساسا ًشروعش شکل دیگه ای داشته حالا چطوری بوده سو ا لیه که علم بایدبه اون جواب بده.البته میگن یه تعداد دانشجو و استاد ایرانی هم تو شبیه سازی ها شرکت کرده اند و قسمتهایی از شتاب دهنده در ایران ساخته شده است. یه تعداد دانشجوی دکترا پایان نامه خودشونو در این شتاب دهنده گذروندن و دو دانشجوی ایرانی هم در این شتابدهنده حضور دارند. بهر حال همه اینا پیشرفت علمی برای ایران بدنبال داره …. اما مشروط بر اینکه دیدگاه همون جماعت صاحب محاسن نتایج آزمایش رو واسه ایرانیها دستکاری نکنه؟

 6. ایران در ژوئن ۲۰۰۱ رسما به عضویت این پروژه درآمد و از همان زمان در ساخت تجهیزات آشكار سازها مشاركت كرد. در چارچوب قرارداد همكاری، ایران مشاركت در آزمایش سی.ام.اس را پذیرفت.بر این اساس، ایران مسئولیت ساخت میز بسیار بزرگی را كه قرار است آشكارسازها بر آن نصب شوند را پذیرفت.این میز باید بتواند قطعاتی به وزن حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ تن را تحمل كند كه اجزای آن با فاصله میلیمتری از یكدیگر باز و بسته می شوند.این میز در حقیقت یك دستگاه مكانیكی با تولرانس بسیار بالا به شمار می رود كه هزینه ساخت آن نیز برعهده ایران است. دكتر محمد محمدی، متخصص فیزیك ذرات بنیادی و سرپرست گروه سازنده شتاب دهنده سرن در ژنو، كه از طرف دانشگاه فلوریدا این مأموریت را عهده دار شده است در این زمینه گفته: برای ایران، موضوع اصلی فعالیت های پژوهشی از این قبیل، دستیابی به منافع اقتصادی آنی نیست، بلكه منفعت اصلی، دستاوردهای علمی است كه از طریق مشاركت در یك پروژه علمی بین المللی، آن هم در بالاترین سطح پژوهش در حوزه فیزیك ذرات بنیادی نصیب كشورمان می شود.سرن چه از لحاظ فناوری و چه از نظر مطالعات نظری یكی از بالاترین سطوح علمی را داراست و هر كشوری افتخار می كند كه سهمی در اجرای این پروژه داشته باشد، خوشبختانه پس از موفقیت در طراحی این میز، ساخت دو سیلندر مكانیكی بزرگ نیز كه به صورت پوشش، آشكارساز را دربرمی گیرند، به ایران واگذار شد. ساخت این سیلندرها به طراحی بسیار ظریف و دقیقی نیاز دارد و به لحاظ فناوری در سطح بالایی قرار دارد.هزینه ساخت این دو سیلندر، كه به همراه هزینه ساخت میز یك میلیون دلار برآورد می شود را نیز ایران می پردازد و دستگاه ها پس از تكمیل شدن تحویل سی.ام.اس خواهند شد.در حال حاضر، هفت پژوهشگر و دو دانشجوی ایرانی در سرن مشغول به كار هستند و دانشجوی سومی نیز انتخاب شده است كه طی چند ماه آینده عازم مؤسسه سرن خواهد شد.این دانشجویان در حال گذراندن دوره دكترا در رشته فیزیك ذرات بنیادی هستند و برای انجام پایان نامه های خود به سرن می روند.دكتر حسام الدین ارفعی یكی از مسئولان پروژه سرن در كشورمان گفته: بخش اعظم امور فنی انجام شده و كار با موفقیت پیشرفته است و امیدواریم اسفندماه میز ساخته شده را تحویل دهیم. در این بخش با همكاری خوب مهندسان و شركت مجری مشكل خاصی ایجاد نشد.وی با اشاره به اهمیت بخش علمی مشاركت ایران در این پروژه می گوید: در حال حاضر برای مشاركت علمی در این پروژه كه به مراتب مهمتر از بخش فنی آن است، سه پژوهشگر ایرانی اعزام شده اند و همكاری علمی در این پروژه عظیم، در كنار دانشمندان برجسته دنیا، به منزله سهیم شدن كشور ما درعلم تراز اول جهان خواهد بود.وی گفت: تاكنون برای انجام امور فنی این پروژه در ایران، حدود ۴۰۰ میلیون تومان هزینه شده و پیش بینی می شود كل مخارج آن به ۶۰۰ میلیون تومان بالغ گردد.وی افزود: البته كمك ایران به این پروژه در مقابل كشوری مثل پاكستان كه تنها یك قلم ۵ میلیون دلاری به جز سهم خودش (كه دو برابر ایران بوده) بوده است، رقم ناچیزی است.

 7. البته به نظر من هر تلاش علمی صورت گرفته در جهت شناسایی راز آفرینش نه تنها با دینِ حقیقی مغایرت ندارد بلکه باعث عمیق تر شدن اعتقاد انسانها به وجود خداوند خواهد شد و دین یعنی همین. البته به گفته دوستان باید حساب خرافات رو از این مباحث کنار گذاشت. به امید اینکه این آزمایش هر چه زودتر به نتایج دلخواه دانشمندان منجر شود.

 8. با خانوم فرزانه موافقم.حد اقل روی این جماعت کم میشه.اما اینا بازم یه جوابی دارن…

 9. شک دارم به ……..!
  چرا همیشه توی اینجور آزمایشات خلل و مشکل ایجاد میشه؟؟؟؟؟!!

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.