ماه و خوشه ی پروین

شامگاه امروز جمعه 29 شهریور فرصت مناسبی است که ماه را در نزدیکی خوشه‌ي پروین مشاهده کنید. البته برای رصد این رویداد به صورت مقارنه، شما  می بایست تا صبح روز شنبه 30 شهریور منتظر بمانید.

ماه در ساعت 21 و 15 دقیقه به وقت محلی ایران طلوع خواهد کرد و تقریباً 20 دقیقه پس از آن خوشه پروین نیز طلوع می‌کند. اما مقارنه این دو در بهترین حالت کمی قبل از طلوع خورشید در روز شنبه است. expired sites خورشید در ساعت 6 و 50 دقیقه به وقت محلی طلوع خواهد کرد و بر این اساس تقریباً 40 دقیقه قبل از طلوع بهترین زمان برای رصد این مقارنه زیبا است. ضمناً در ساعت 6 و 10 دقیقه جدایی زاویه ای این دو از یکدیگر برابر با 1 درجه قوسی است.

منتشرشده توسط

5 دیدگاه در “ماه و خوشه ی پروین”

 1. سلام

  من یه کم که چه عرض کنم، خیلی نجومم ضعیفه، می خواستم بدونم اصلا خوشه پروین چیه؟
  مهمترین ویژگی اش چیه؟ این پدیده که گفتی نادره یا اینکه هر ماه رخ مده؟ جدایی زاویه ای یعنی چی؟ مقارنه یعنی جی؟
  آیا این پدیده با چشم قابل رویته؟

  دیگه سوالی ندارم.
  با تشکر

 2. خوشه ي پروين يه اجتماعي از هزاران ستاره است که در صورت فلکي ثور(گاو) قرار دارد
  مقارنه يعني نزديکي ظاهري دو جسم فلکي در آسمان نسبت به ناظر زميني.
  چون ماه روي دايره البروجه و خوشه پروين هم توي ثور(ثور يکي از صور فلکي دايره البروجيه) اين اتفاق چند وقت يه بار ميفته.مثلا من همچين مقارنه اي را دو سال پيش هم رصد کردم ولي اون موقع ماه قشنگ از داخل خوشه پروين رد ميشد به گونه ا يکه ستارگان اين خوشه رو محو ميکرد.جدايي زاويه اي هم يعني زاويه اي که دو جسم نسبت به هم در چشم انسان ميسازند.مثلا اگه دستتونو مشت کنيد و قشنگ دراز کنيد جدايي زاويه اي دو جسمي که نسبت به چشم شما دو سر مشتتون قرار ميگيرن 10 درجه هست.(با يه مثلث بندي سادهميتونيد اينو تجسم کنيد)
  اين پديده به راحتي با چشم قابل رويت بود ولي با تلسکوپ و دوربين ميشد به ثبت لحظه به لحظه و دقيق اين رويداداقدام کرد(که من کردم).فقط کافي بود نزديک طلوع آفتاب رو به افق غربي وايسد.
  از اين جور مقارنه ها معمولا زياده.يعني کلا مقارنه اتفاقي نيست که خيلي کم اتفاق بيفته

 3. حیلی ممنون خانم کاجی که جواب دادِد،کار منا راحت کردِد… آخه من موندم داوود چرا مطالب خیلی پیچیده رو میدونه ولی مسائل به این سادگی را نمیدونه

 4. سلام،
  دستتون درد نکنه، خیلی جالب بود. من که هر چی سعی کردم دم صبحی چیزی ندیدم آخه آسمون پایین شهر ابری بود، یا اینکه من خیلی ناشی بودم.
  به هر حال ممنون می شم اگه چندتا رصد حضوری واسمون ترتیب بدید و یه خورده بیشتر ما رو با عالم نجوم آشنا کنید. فکر کنم واسه خیلی از دوستان جالب باشه، حتی در قالب یک برنامه گروهی خارج شهر.
  با تشکر.

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.